Hiršfeldizacija , ili kultura pamćenja

Naša škola na predavanju i u predavanju o dr Hiršfeldu

U okviru niza predavanja „Kultura putem pošte”  koje organizuje Muzej pošte, telegrafa i telefona (Majke Jevrosime br.13) sinoć je održano i predavanje na temu „Srpske godine dr Ludvika Hiršfelda”. Predavač je bio vrsni poznavalac ove teme, verovatno i najbolji – dr Zoran Vacić, predsednik Istorije medicine Srpskog lekarskog društva. Način izlaganja koji drži pažnju, izuzetna dikcija, sveobuhvatnost pristupa temi, islustrativnost brojnim primerima (i fotografijama), ljudsko razumevanje za temu o kojoj govori – sve to je ostavilo utisak i na grupu naših učenika koja je prisustvovala ovom događaju. Naime, studijska putovanja u Vroclav (Poljska) imaju i taj cilj da u našem pamćenju sačuvaju one kojima dugujemo zahvalnost za svakovrsnu pomoć, u ovom slučaju sećanje na imunologa dr Ludvika Hiršfelda. Ljubaznošću dr Vacića, bili smo pozvani na ovo predavanje i naši učenici nisu mogli na bolji način da se obaveste oovoj temi no što je to bilo sinoć učinjeno.

U toku predavanja bilo je istaknuto i koji su odjeci u srpskoj javnosti o liku i delu dr Hiršfelda – te se tako čulo (i videlo!) i da naša škola svake godine obilazi grob dr Hiršfelda prilikom studijskih putovanja u Vroclav. Takođe je napomenuto da je nedavno otkrivena bista ovom poljskom naučniku (čemu smo takođe prisustvovali i čiji obilazak i polaganje cveća planiramo u skorije vreme).

Među zvanicama i govornicima bili su i NJE Anžej Kinđuk, otpravnik poslova ambasade Republike Poljske, koji je održao govor na srpskom jeziku, iskazujući tako poštovanje zemlji domaćinu; a takođe, pozdravno slovo održao je i predsednik SLD, dr Radoje Čolović. Događaj je bio i medijski propraćen, te se prilog o tome može naći na