Naša gimazija gost na proslavi nacionalnog praznika Republike Poljske i stogodišnjice srpsko-poljskih diplomatskih odnosa

Povodom Dana ustavnosti (3. maja) i jubileja – Stogodišnjice  poljsko – srpskih diplomatskih odnosa imali smo čast da na poziv otpravnika poslova Republike Poljske, gospodina Andžeja Kinđuka i atašea za bezbednost Republike Poljske, puk. Dorote Levandovske prisustvujemo ovoj svečanosti – kao jedina škola, gimnazija koja je imala tu čast. Prijemu su u ime škole prisustvovali profesorka srpskog jezika Biljana Radosavljević i direktor Bojan Vučković. Razlog tome jeste učenička razmena sa gimnazijom „Stefan Žeromski″ iz Vroclava koja traje od 2014. godine, i kroz koju je do sada prošlo dve stotine učenika sa obe strane. Kako to već biva kada je saradnja dobra, osnovni program učeničke razmene davno je prestao da bude samo približavanje dva naroda u sadašnjosti – pronašli smo veze i u minulim vremenima. Prvo preko zalaganja Vroclavljanina dr Ludvika Hiršfelda u Prvom svetskom ratu da se među našim ratnicima iskoreni tifus svake vrste – stoga, svakog aprila u okviru posete Vroclavu posećujemo njegovu večnu kuću. Takođe, zahvaljujući saradnji sa Slavistikom na Univerzitetu Vroclav i prof. dr Gordani Đurđev-Malkijevic, kao i našem konzulu iz Katovica, gospodinu Ranku Tomoviću – bili smo prva škola koja je organizovano posetila groblje srpskih ratnika u Vojnom ratnom logoru Lambinovice u okviru obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata. A nije bez težine i to da smo u septembru 2018. na međunarodnom kongresu posvećenom Stogodišnjici  poljsko – srpskih diplomatskih odnosa u organizaciji i na poziv Instituta za savremenu istoriju, prof. dr Momčila Pavlovića – govorili o saradnji naše dve gimnazije. Često je povodom ove saradnje gost naše škole bila koordinator za javnu diplomatiju Repulike Poljske, gospođa Joana Budišin. Na njen predlog bili smo sa vroclavskim gostima u poseti poljskoj dijaspori u Ostojićevu.  Možda je sve prethodno navedeno dovoljan razlog da kada Poljska  proslavlja 228 godina od usvajanja Majskog ustava – ne  treba da čudi naše prisustvo ovoj proslavi u prijatnom ambijentu hotela Metropol. Našim domaćinima svi izrazi zahvalnosti što su naše zalaganje primetili, te i uputili ovaj poziv!