„Ноћ у библиотеци“ биће одржана у четвртак, 25.5, са почетком у 18.00 часова

Загађење и очишћење

Тишина и  очај су реалност наше данашње Србије. Облак загађења и насиља нас је прекрио и, нажалост, као и остали део света, суочени смо са тешким егзистенцијалним питањима болно свесни угрожености и драматичних опасности које прете природи, друштву, култури, медијима, језику, међуљудским и међудржавним односима и, нарочито, људским душама.

Дубоко уверени и вођени класичном идејом грчке паидеје да је образовање истински темељ и далеко најважнија културна институција друштва и једина нада за очишћење и оздрављење човечанства, организујемо овогодишњу „Ноћ у библиотеци”, где ћемо на различите начине и из бројних перспектива анализирати аспекте којима су изложени природа и њен отуђени, „највиши производ“ – човек и његове друштвене установе.

Искрено верујући да је универзално „имање храбрости да се  служимо сопственим разумом” (И. Кант) још увек темељ просвећености, испраћамо и ове године наше матуранте са низом занимљивих и актуелних прилога које су припремили наши професори, ученици и угледни гости, универзитетски професори. Водећа замисао овогодишње манифестације биће што потпуније упознавање са различитим димензијама и облицима угрожавања природе, културе и друштва и, што је од кључног значаја, како се храбро суочити са тим проблемима, како подићи еколошку и грађанску свест, превазићи текуће потешкоће и понудити младима шансу да граде један хуманији и чистији свет, стално инспирисани бесмртном древном филозофском идејом да се човеком не рађамо већ човеком постајемо.

Ове године манифестација „Ноћ у библиотеци” одржаће се 25.05. са почетком у 18 часова.

Матурантима, осталим ученицима и свим добродошлим гостима припремили смо следећи програм:

18 – 1820  Прелудијум (музички увод),

професорка музичке културе Петра Стојковић са ученицима

1825 – 1830 Најава програма (водитељка Нађа Дробњак)

1830 – 1900 „Рудници, богатство и проклетство“, проф. биологије Татјана Миловановић и Марина Кољанин са ученицима

1905 – 1935 „Нападаче ДНК чистимо“, проф. биологије Мирјана Никлановић са ђацима

1940 – 2010 „ А изнад сивила: дуга“, проф. психологије Иванка Радојичић

2015 – 21  „Екологија слободе “, проф. ФПН и народна посланица Биљана Ђорђевић

2105 – 2150 „Савски насип, борба за општи интерес“, проф. ЕТФ Александра Смиљанић

2150 2210 музички блок

професор Драган Ђорђевић & Friends

2210 – 2230  „Загађена естетика“, проф. социологије Емилија Томић