“Superschools” – Dugoročno partnerstvo sa Prvom gimnazijom Sarajevo

“Superschools” – Dugoročno partnerstvo sa Prvom gimnazijom Sarajevo

XIII beogradska gimnazija je i ove godine jedna od 30 škola u Srbiji čiji je projekat odobren u okviru programa „Superškole”, 2024-2025. Regionalne kancelarije za saradnju mladih na Zapadnom Balkanu (RYCO).

Program zajednički finansiraju Evropska unija i nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a sprovode Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) i RYCO.

Odobreni projekti imaju za cilj izgradnju mira, pomirenje, interkulturalno učenje i dijalog između škola, učenika i njihovih zajednica.

Naša škola je nastavila dugoročnu saradnju sa JU Prva gimnazija Sarajevo kroz nadogradnju postojećeg projekta reBuilding Bridges.

U okviru prve razmene  17 učenika naše škole ugostilo je 17 vršnjaka, učenika škole JU Prva gimnazija Sarajevo.

Učenici su nedelju, 17. novembar, proveli u školi upoznajući se kroz zajedničke aktivnosti i radionice, nakon čega su posetili verske objekte u centru grada, kao i Muzej Ive Andrića,

našeg nobelovca i bivšeg učenika JU Prva gimnazija Sarajevo.

Narednog dana, nakon prijema od strane direktora, Bojana Vučkovića i predstavljanja istorijata škole, bavili su se temom pomirenja. Istog dana, organizovana je poseta Ambasadi Bosne i Hercegovine u Beogradu, gde su naši gosti i njihovi domaćini naišli na topao prijem i veliko interesovanje za njihove aktivnosti.

Dan je završen zajedničkim odlaskom u pozorište Atelje 212, gde su učenici pogledali izvođenje predstave “Junaci doba krize”.

U utorak, 19. novembra, tema aktivnosti bio je period ’90ih. Učenici su se upoznali sa antiratnim manifestacijama kroz vođenju šetnju centrom Beograda. Istog dana učenici su se bavili pojedincima sa prostora bivše Jugoslavije koji su svojim ličnim primerom pokazali da su ljudskost, hrabrost i odgovornost mogući i u takvim vremenima.

Svakog dana, nakon aktivnosti, učenici su nastavljali druženje upoznajući Beograd i gradeći nova prijateljsva.

Poslednjih dana razmene, učesnici su bavili istorijom Jugoslavije, a narednog dana razgovarali su o izazovima sa kojima se suočavaju mladi, uticaju narativa o prošlosti na sadašnje odnose i o mogućnosti saradnje za pomirenje i bolju budućnost.

Radionicama su prisustvovali i prošlogodišnji učesnici razmene, kao i drugi učenici naše škole. Dan je završen oproštajnom priredbom, koju su pripremili učenici sa profesorkom Petricom Ignjatović.

Posebno pohvaljujemo učenike za njihovu zrelost, otvorenost za dijalog i hrabrost da se suoče sa osetljivim temama, istražujući poreklo njihovih razlika i važnost takvog suočavanja.

-Utisci naših učenika…

To što je dogovor “do 12 smo kod kuće, ali krećemo u 11” svako veče padao u vodu, samo je jedan od pokazatelja koliku smo želju i potrebu imali tokom razmene da ceo dan (u bukvalnom smislu te fraze) provedemo jedni sa drugima i da nismo želeli da se vreme za druženje završi.

Strahinja Novaković 3/3

Moj doživljaj bio je poput ,,zlatne kiše”. Doneo mi je neprocenjivo bogatstvo u vidu prijateljstva i novih saznanja, ali kiša sa sobom nosi i prepreke, zbog kojih sam naučila mnogo o sebi, ali i drugima. Prepreke sam prevazišla i ostale su samo lepe uspomene i želja za ponovnim susretom.

Ana Đukić 3/7

Mogućnost da kroz ovu razmenu ugostimo naše vršnjake, iz nama tako bliske, a opet po mnogo čemu različite države, pomoglo nam je da u okviru svih naših razlika uočimo one suštinske sličnosti koje nas čine ljudima.

Aleksej Petrović 4/5

 

Projekat sprovode profesorke Dušica Biševac i Tamara Vukadinović.

#superschools #exchangeforchange #ryco #giz #EU

Кључне речи:

Оставите коментар

Your email is never published nor shared. Сва обавезна поља су означена *

*