Наша гимазија гост на прослави националног празника Републике Пољске и стогодишњице српско-пољских дипломатских односа

Поводом Дана уставности (3. маја) и јубилеја – Стогодишњице  пољско – српских дипломатских односа имали смо част да на позив отправника послова Републике Пољске, господина Анджеја Кинђука и аташеа за безбедност Републике Пољске, пук. Дороте Левандовске присуствујемо овој свечаности – као једина школа, гимназија која је имала ту част. Пријему су у име школе присуствовали професорка српског језика Биљана Радосављевић и директор Бојан Вучковић. Разлог томе јесте ученичка размена са гимназијом „Стефан Жеромски″ из Вроцлава која траје од 2014. године, и кроз коју је до сада прошло две стотине ученика са обе стране. Како то већ бива када је сарадња добра, основни програм ученичке размене давно је престао да буде само приближавање два народа у садашњости – пронашли смо везе и у минулим временима. Прво преко залагања Вроцлављанина др Лудвика Хиршфелда у Првом светском рату да се међу нашим ратницима искорени тифус сваке врсте – стога, сваког априла у оквиру посете Вроцлаву посећујемо његову вечну кућу. Такође, захваљујући сарадњи са Славистиком на Универзитету Вроцлав и проф. др Гордани Ђурђев-Малкијевиц, као и нашем конзулу из Катовица, господину Ранку Томовићу – били смо прва школа која је организовано посетила гробље српских ратника у Војном ратном логору Ламбиновице у оквиру обележавања стогодишњице Првог светског рата. А није без тежине и то да смо у септембру 2018. на међународном конгресу посвећеном Стогодишњици  пољско – српских дипломатских односа у организацији и на позив Института за савремену историју, проф. др Момчила Павловића – говорили о сарадњи наше две гимназије. Често је поводом ове сарадње гост наше школе била координатор за јавну дипломатију Репулике Пољске, госпођа Јоана Будишин. На њен предлог били смо са вроцлавским гостима у посети пољској дијаспори у Остојићеву.  Можда је све претходно наведено довољан разлог да када Пољска  прославља 228 година од усвајања Мајског устава – не  треба да чуди наше присуство овој прослави у пријатном амбијенту хотела Метропол. Нашим домаћинима сви изрази захвалности што су наше залагање приметили, те и упутили овај позив!