Биолошка секција XIII београдске гимназије

У протеклој школској години Биолошка секција окупљала је ученике првог и другог разреда наше гимназије. Често су се ђаци питали да ли је за чланство у секцији потребна петица из биологије као улазница. Наравно да није! Улазница је љубав према науци, природи, ентузијазам и жеља да се научи нешто ново. Састанке смо одржавали сваког другог уторка у међусмени у биолошком кабинету. Број чланова је стално растао, па нас је у јуну било око двадесетак. Дружили смо се, учили, истраживали и спајали теорију и праксу кроз тимски рад. У почетку смо овладавали техникама микроскопирања, (недавно је школа набавила три сјајна ђачка микроскопа), па је било задовољство радити на истим и увежбавати израду микроскопских препарата. Истраживали смо технике узимања „отисака“ стома листова различитих биљака и поредили их (врло једноставним, неочекиваним и маштовитим техникама – нећемо да вам откривамо тајну јер желимо да вас заинтригирамо па да се у наредној години прикључите у што већем броју). Изоловали смо сопствену ДНК уз помоћ сока од ананаса. За проучавање осмозе користили смо кокошија јаја и растворе шећера различитих концентрација. Започели смо и занимљив пројекат проучавања утицаја плаве, црвене, зелене и жуте светлости на интензитет фотосинтезе код различитих биљака (који ће у наредној школској години бити проширен и допуњен). Али, место нашег дружења није био само кабинет за биологију. Посетили смо изложбу посвећену нашем познатом природњаку Јосифу Панчићу, а пред сам крај школске године обишли смо оазу у центру града, предивну Ботаничку башту (реновирани стакленик са егзотичним биљкама и Јапански врт оставили најјачи утисак на наше ђаке).
За наредну годину обећавамо много тога новог и занимљивог (израда великог школског хербаријума и низ огледа везаних за процесе у биљкама и животињама). Волели бисмо кад би се у рад секције укључили и старији разреди јер желимо да наши ученици буду промотери науке који ће својом љубављу према природи „заразити“ и друге. Дођите да се дружимо!

&nbsp

Руководилац секције, проф.биологије Татјана Миловановић