Biološka sekcija XIII beogradske gimnazije

U protekloj školskoj godini Biološka sekcija okupljala je učenike prvog i drugog razreda naše gimnazije. Često su se đaci pitali da li je za članstvo u sekciji potrebna petica iz biologije kao ulaznica. Naravno da nije! Ulaznica je ljubav prema nauci, prirodi, entuzijazam i želja da se nauči nešto novo. Sastanke smo održavali svakog drugog utorka u međusmeni u biološkom kabinetu. Broj članova je stalno rastao, pa nas je u junu bilo oko dvadesetak. Družili smo se, učili, istraživali i spajali teoriju i praksu kroz timski rad. U početku smo ovladavali tehnikama mikroskopiranja, (nedavno je škola nabavila tri sjajna đačka mikroskopa), pa je bilo zadovoljstvo raditi na istim i uvežbavati izradu mikroskopskih preparata. Istraživali smo tehnike uzimanja „otisaka“ stoma listova različitih biljaka i poredili ih (vrlo jednostavnim, neočekivanim i maštovitim tehnikama – nećemo da vam otkrivamo tajnu jer želimo da vas zaintrigiramo pa da se u narednoj godini priključite u što većem broju). Izolovali smo sopstvenu DNK uz pomoć soka od ananasa. Za proučavanje osmoze koristili smo kokošija jaja i rastvore šećera različitih koncentracija. Započeli smo i zanimljiv projekat proučavanja uticaja plave, crvene, zelene i žute svetlosti na intenzitet fotosinteze kod različitih biljaka (koji će u narednoj školskoj godini biti proširen i dopunjen). Ali, mesto našeg druženja nije bio samo kabinet za biologiju. Posetili smo izložbu posvećenu našem poznatom prirodnjaku Josifu Pančiću, a pred sam kraj školske godine obišli smo oazu u centru grada, predivnu Botaničku baštu (renovirani staklenik sa egzotičnim biljkama i Japanski vrt ostavili najjači utisak na naše đake).
Za narednu godinu obećavamo mnogo toga novog i zanimljivog (izrada velikog školskog herbarijuma i niz ogleda vezanih za procese u biljkama i životinjama). Voleli bismo kad bi se u rad sekcije uključili i stariji razredi jer želimo da naši učenici budu promoteri nauke koji će svojom ljubavlju prema prirodi „zaraziti“ i druge. Dođite da se družimo!

&nbsp

Rukovodilac sekcije, prof.biologije Tatjana Milovanović