Poseta Švedskoj

Grupa od šest učenika naše gimnazije (Mila Kukobat, Tamara Ristić, Miloš Budimir, Nevena Timotijević, Aleksandar Đurić, Jelena Stanišić) u pratnji profesora filozofije Aleksandra Peruničića, posetila je Švedsku u periodu od 15.09 do 21.09.2014. Organizovanje putovanja omogućili su Rotari klubovi „Beograd Čukarica“ i „Staffanstorp-Stanstorp“ iz Švedske sa ciljem da se bolje sagledaju i uporede obrazovni sistemi, kulture i običaji dve zemlje.

Tokom radne nedelje smo obišli više škola, prisustvovali velikom broju časova i imali priliku da se upoznamo sa osavremenjenim, interesantnim i drugačijim načinom rada. Bili smo u privatnoj gimnaziji ProCivitas, zatim u Muzičkoj školi Lars-Erik Larsson gde smo učestovali u muzičkim radionicama i na kraju u najstarijoj gimnaziji Katedralskolan u Lundu. Stiče se utisak da su škole u Švedskoj mnogo bolje opremljene, da se njihovi učenici svakodnevno podstiču da kritički misle i vode različite argumentovane debate i da pritom imaju veću slobodu u izboru predmeta,  dok se naši đaci bolje snalaze u teorijskim znanjima,  poseduju širi fond znanja  i opštu informisanost.

Naši učenici su reprezentativno predstavili školu i ostvarili brojne kontakte sa vršnjacima iz Švedske. U popodnevnim časovima u društvu naših domaćina, obilazili smo gradska dešavanja, kulturno-istorijske znamenitosti,  neobične delove grada, obalu mora,  a uveče Noć muzeja i tradicionalni „crayfish party“. Poslednjeg dana smo uživali u izletu u Dansku, gde smo obišli glavni grad Kopenhagen .

Svi smo se vratili zaista obogaćeni utiscima o posećenom i doživljenom u Malmeu, najjužnijem gradu Švedske.

Naročito se zahvaljemo našim domaćinima Miomiru Serbinsonu, Rogeru i naravno organizatorima koji su ovo nezaboravno putovanje i iskustvo učinili bogatim, sadržajnim i veoma prijatnim.