Kreativni tim u studijskoj poseti Nemačkoj

Kreativni tim u studijskoj poseti Nemačkoj

Kreativni tim XIII beogradske gimnazije, koga čine učenici: Nevena Timotijević, Ana Đelmaš, Katarina Janjetović, Dorotea Damjanović, Jelena Stanišić, Veljko Popović, Miloš Budimir, Brana Pantelić i Igor Bojković, kao i njihovi mentori, Jelena Babić i Zoran Bašić, nagrađeni su studijskim putovanjem u Nemačku za pobedu na ovogodišnjem Festivalu kreativnosti. U toku devetodnevne posete  Dramštatu, Hajdelbergu i Frankfurtu (27. septembra do 5. oktobra), učenici su predstavili svoju zemlju, grad, ali pobednički projekat, zasnovan na medijskom i tematskom proširenju knjige „U potrazi za junakom“, nemačkog autora Mihaela Martensa.

Boravak u Darmštatu bio je osmišljen kao radna poseta gimnaziji „Bertold Breht“, gde su đaci i profesori XIII beogradske gimnazije učestvovali u nastavnim i vannastavnim aktivnostima i tako se na najbolji mogući način upoznali sa karakteristikama nemačkog obrazovnog sistema. Radna poseta Gimnaziji dobila je još jednu lepu dimenziju, jer je tokom te nedelje (29. septembra – 03. oktobra) škola „Bertold Breht“ proslavljala četrdeset  godina postojanja, što je obeleženo nizom otvorenih predavanja, radionica, gostovanja uspešnih bivših učenika, priredbi, izložbi i koncerata. Iskustvo stečeno u Gimnaziji domaćina bilo je dragoceno, kako za profesore, koji su imali priliku da se susretnu sa jednim od najnaprednijih obrazovnih sistema u svetu, tako i za učenike, jer su se uverili kako funckioniše moderna evropska gimnazija, koji pedagoški i stručni aspekti nastave su prioritetni, što im je omogućilo da naprave realno poređenje između naše i nemačke škole.

Nakon školskih programskih aktivnosti, naši domaćini, profesori i đaci nemačke gimnazije, u poslepodnevnim časovima predstavljali su nam kulturne i naučne znamenitosti Darmštata, među kojima su poznati Tehnološki univerzitet, Univerzitetska biblioteka, Kongresno-naučni centar „Darmštadijum“, Centralni muzej pokrajine Hesen sa umetničkom, istorijskom i prirodnjačkom zbirkom, umetničko središte pokreta „Jugendstil“, Ruska crkva, zamak Frankeštajn i sve ono što Dramštat čini.  Domaćini su organizovali i jednodnevni izlet do Hajdelberga, kao jednog od najlepših i za nauku najčuvenijih centara Nemačke i sveta. Šetnjom je obuhvaćen dvorac Hajdelberg, katolička i protestantska crkva, ali i najvažnija i najčuvenija znamenitost tog grada – čuveni Hajdelberški univerzitet sa bibliotekom.

Studijska poseta bila je i prilika da se nemački gimnazijalci i njihovi profesori upoznaju sa našom zemljom, gradom, školom i projektom, koje su naši učenici predstavili u vidu multimedijalne prezentacije u dva navrata. Prijatno iznenađena nastupom i znanjem naših učenika, direktorka škole „Bertold Breht“ predložila je da se saradnja među gimnazijama nastavi. Kvalitetnim nastupom naši đaci su na najbolji način prikazali najlepše lice Srbije i eksplicitno dali svoj doprinos kreiranju pozitivne slike o našem narodu i njegovoj kulturi.

Završni deo stručne posete kreativnog tima Nemačkoj odvijao se u Frankfurtu(4. i 5. oktobra), gde su učenike i profesore XIII beogradske gimnazije ugostili zemljaci okupljeni oko Centralnog saveta Srba u Hesenu. Nakon prigodnog prijema u Crkvi i smeštaja u srpskim porodicama, uz stručnu pratnju profesorke Katice Stanimirov, obišli su staro gradsko jezgro Frankfurta, posetili Geteovu kuću i Umetnički muzej kao jedan od najznačajnijih u gradu. Susret sa Srbima koji žive u Frankfurtu upriličen je u klubu Saveta Srba, gde je kreativni tim još jednom imao priliku da predstavi svoj projekat i podstakne jedan dug, srdačan i plodotvoran razgovor sa domaćinima.

Dobrobiti ovog studijskog putovanja skoro da su nesagledive. Međunarodna prezentacija velikog uspeha, promocija naše Gimnazije i van državnih granica, neprocenjivo iskustvo i znanje koje su mladi ljudi stekli, uživajući u plodovima svog rada, kao i otvorena mogućnost dugoročne saradnje između XIII beogradske gimnazije i gimnazije „Bertold Breht“ svakako spadaju među najvažnije rezultate ovog putovanja.

Ključne reči:

Ostavite komentar

Your email is never published nor shared. Sva obavezna polja su označena *

*