JEDANAESTI BEOGRADSKI FESTIVAL POEZIJE I KNJIGE „ IZVAN SVAKOG ZLA – DISU U ČAST“ i u našoj školi

Ovogodišnji pesnički festival međunarodnog karaktera Beogradski festival poezije i knjige, jedanaesti po redu, pod nazivom Izvan svakog zla, deo svog programa imao je i u prostoru naše škole.

Već prvog dana ove manifestacije, 11. maja, zahvaljujući saradnji sa izdavačkom kućom Treći trg, gost nam je bila poljska pesnikinja Malgožata Lebda. A sa njom takođe, prevodilac njenih, i pesama brojnih drugih poljskih pesnika – pisac i prevodilac, Biserka Rajčić. Kao predstavnik ambasade Poljske, bila je ataše za kulturu i prijatelj naše škole, Joana Budišin.

Prisutni učenici mogli su da čuju zanimljive podatke o pesnikinji, kao što su neočekivane, različite oblasti njenih interesovanja: informatika, bibliotekarstvo, fotografija, teorija književnosti, planinarenje… Nije tajna da su neki po prvi put čuli zvuk ovog slovenskog jezika i to im je bilo čudno i zanimljivo. Ipak, pažnju okupljenih najviše su privukle slike u pesmama Malogožate Lebde,  i veza pesama sa fotografijama koje ona pravi.

Pesnikinja je pročitala nekoliko pesama iz tek iz štampe izašle – i doslovno! – knjige „Jezik zemlje”. A, opet, učenici koji su vodili razgovor sa njom, čitali su pesme iz ranije zbirke „Granica šume”. Dobili su pohvalu od gošći da su bili veoma uspešni u interpretaciji. Razgovor su vodili: Nikola Madas IV1, Mina Kovandžić II6 i Strahinja Radovanović II1.

Atmosfera susreta pesnikinje i srednjoškolaca je bila veoma srdačna, a tome je posebno doprinela pesma sa kojom smo započeli druženje. Naime, na samom početku, grupa učenika druge godine otpevala je pesmu koja ima posebno mesto u duši Poljaka: „Ukrajina/Hej, sokoli!”  Time smo poželeli dobrodošlicu našoj poljskoj gošći koja je prvi put ne samo u našoj školi, već i u Srbiji uopšte. Želimo joj da je svuda tokom ovog boravka prati osećaj slovenske bliskosti i prijateljstva!