Хиршфелдизација , или култура памћења

Наша школа на предавању и у предавању о др Хиршфелду

У оквиру низа предавања „Култура путем поште”  које организује Музеј поште, телеграфа и телефона (Мајке Јевросиме бр.13) синоћ је одржано и предавање на тему „Српске године др Лудвика Хиршфелда”. Предавач је био врсни познавалац ове теме, вероватно и најбољи – др Зоран Вацић, председник Историје медицине Српског лекарског друштва. Начин излагања који држи пажњу, изузетна дикција, свеобухватност приступа теми, ислустративност бројним примерима (и фотографијама), људско разумевање за тему о којој говори – све то је оставило утисак и на групу наших ученика која је присуствовала овом догађају. Наиме, студијска путовања у Вроцлав (Пољска) имају и тај циљ да у нашем памћењу сачувају оне којима дугујемо захвалност за сваковрсну помоћ, у овом случају сећање на имунолога др Лудвика Хиршфелда. Љубазношћу др Вацића, били смо позвани на ово предавање и наши ученици нису могли на бољи начин да се обавесте оовој теми но што је то било синоћ учињено.

У току предавања било је истакнуто и који су одјеци у српској јавности о лику и делу др Хиршфелда – те се тако чуло (и видело!) и да наша школа сваке године обилази гроб др Хиршфелда приликом студијских путовања у Вроцлав. Такође је напоменуто да је недавно откривена биста овом пољском научнику (чему смо такође присуствовали и чији обилазак и полагање цвећа планирамо у скорије време).

Међу званицама и говорницима били су и ЊЕ Анжеј Кинђук, отправник послова амбасаде Републике Пољске, који је одржао говор на српском језику, исказујући тако поштовање земљи домаћину; а такође, поздравно слово одржао је и председник СЛД, др Радоје Чоловић. Догађај је био и медијски пропраћен, те се прилог о томе може наћи на