Učenička razmena sa Poljacima – Beograd 2018.

Za dobar utisak prilikom prve posete jednom novom gradu možda je čak prvi uslov lep, topao, sunčan dan, a onda i širok osmeh domaćina. Za ovo drugo bili smo odavno spremni iščekujući drage goste, ali za novembarske uslove u septembru – niko nije bio spreman! Tako je naša ovogodišnja beogradska razmena započela brigom o toploj jakni, suvim čarapicama i vrelom čaju. Srećom, septembarska „duboka jesen” trajala je svega dva dana, a radost zbog susreta, želja da se svud stigne, sve pokaže i sve vidi – bila je neprestana! Lepom utisku o poseti školi, našem gradu i zemlji sigurno je doprinelo i to što smo bili gosti međunarodne konferencije „Jugoslovensko – poljski odnosi u HH veku”. Tom prilikom predstavili smo svoju učeničku razmenu poljskom ambasadoru, zameniku ministra nauke,  dekanima poljskim i našim, brojnim učesnicima. A onda, prilikom posete Belom dvoru – umalo da nismo imali iznenadnu kolektivnu audijenciju kod Njenog Kraljevskog Visočanstva! Imali smo izlet do nemanjićke zadužbine manastira pod zaštitom  UNESKA, Studenice, a dospeli smo se i do Magliča. Sa svojim gostima smo bili još i u kripti Hrama Sv.Save, na Kalemegdanu, brodili Dunavom do Zemuna. Nadmetali smo se međusobno u kvadratlonu (stoni tenis, trka u džakovima, sportsko penjanje i bacanje „kamena s ramena“): bilo je bučno, dinamično i zabavno! Išli smo na sajam – biologije! Geografija nam je dala prva saznanja o Dunavu i Lepenskom viru; psihologija otkrila tajne opažanja, iluzije i halucinacije;  hemija pomogla da prizovemo duha iz boce! Slušali smo kustose Narodnog i Etnografskog muzeja, kao i muzeja„Nikole Tesle”. Ne može se protiv osećanja ponosa kada nas u Belom dvoru dočeka Jana Vujinović, a u Narodnom  – Dorotea Lovčević – pa istaknu da su bivši đaci naše gimnazije! Tako je protekla naša četvrta nedelja septembra, i ove godine u znaku posete iz Vroclava, iz Četvrte gimnazije „Stefan Žeromski”. Šta bi sa hladnoćom sa početka teksta?! Ustuknula pred toplinom prijateljskih zagrljaja!

Biljana Radosavljević,

prof. srpskog jezika i književnosti

i organizator ovogodišnje razmene