„Noć u biblioteci“ biće održana u četvrtak, 25.5, sa početkom u 18.00 časova

Zagađenje i očišćenje

Tišina i  očaj su realnost naše današnje Srbije. Oblak zagađenja i nasilja nas je prekrio i, nažalost, kao i ostali deo sveta, suočeni smo sa teškim egzistencijalnim pitanjima bolno svesni ugroženosti i dramatičnih opasnosti koje prete prirodi, društvu, kulturi, medijima, jeziku, međuljudskim i međudržavnim odnosima i, naročito, ljudskim dušama.

Duboko uvereni i vođeni klasičnom idejom grčke paideje da je obrazovanje istinski temelj i daleko najvažnija kulturna institucija društva i jedina nada za očišćenje i ozdravljenje čovečanstva, organizujemo ovogodišnju „Noć u biblioteci”, gde ćemo na različite načine i iz brojnih perspektiva analizirati aspekte kojima su izloženi priroda i njen otuđeni, „najviši proizvod“ – čovek i njegove društvene ustanove.

Iskreno verujući da je univerzalno „imanje hrabrosti da se  služimo sopstvenim razumom” (I. Kant) još uvek temelj prosvećenosti, ispraćamo i ove godine naše maturante sa nizom zanimljivih i aktuelnih priloga koje su pripremili naši profesori, učenici i ugledni gosti, univerzitetski profesori. Vodeća zamisao ovogodišnje manifestacije biće što potpunije upoznavanje sa različitim dimenzijama i oblicima ugrožavanja prirode, kulture i društva i, što je od ključnog značaja, kako se hrabro suočiti sa tim problemima, kako podići ekološku i građansku svest, prevazići tekuće poteškoće i ponuditi mladima šansu da grade jedan humaniji i čistiji svet, stalno inspirisani besmrtnom drevnom filozofskom idejom da se čovekom ne rađamo već čovekom postajemo.

Ove godine manifestacija „Noć u biblioteci” održaće se 25.05. sa početkom u 18 časova.

Maturantima, ostalim učenicima i svim dobrodošlim gostima pripremili smo sledeći program:

18 – 1820  Preludijum (muzički uvod),

profesorka muzičke kulture Petra Stojković sa učenicima

1825 – 1830 Najava programa (voditeljka Nađa Drobnjak)

1830 – 1900 „Rudnici, bogatstvo i prokletstvo“, prof. biologije Tatjana Milovanović i Marina Koljanin sa učenicima

1905 – 1935 „Napadače DNK čistimo“, prof. biologije Mirjana Niklanović sa đacima

1940 – 2010 „ A iznad sivila: duga“, prof. psihologije Ivanka Radojičić

2015 – 21  „Ekologija slobode “, prof. FPN i narodna poslanica Biljana Đorđević

2105 – 2150 „Savski nasip, borba za opšti interes“, prof. ETF Aleksandra Smiljanić

2150 2210 muzički blok

profesor Dragan Đorđević & Friends

2210 – 2230  „Zagađena estetika“, prof. sociologije Emilija Tomić