Пријем делегације Републике Пољске у XIII београдској гимназији

Поводом ученичких размена наше гимназије са гимназијом „Стефан Жеромски” из Вроцлава нашу школу је посетила делегација Амбасаде Републике Пољске. Делегацију су чинили изванредни и опуномоћени амбасадор Републике Пољске у Србији Њ.Е. господин Рафал Перл, војни аташе – пуковник  Доминик Коњечни и координатор за јавну дипломатију Тијана Стојановић-Зечевић, као и делегација Удружења ратних добровољаца 1912–1918. њихових потомака и поштовалаца: потпредседници  Главног одбора – Милан  Тлачинац и Милан Марковић. Дочекали смо их пригодним садржајем. Изложбом о вишегодишњој размени, изложбом фундуса школске библиотеке делима пољских писаца, јединственом скулптуром вроцлавских патуљака ван Вроцлава – то је скулптура  „Пријатељство”, академског вајара Зорана Малеша – све ово у холу наше школе. У библиотеци школе, након поздравне речи дирекора Бојана Вучковића, координаторка пољских размена, Биљана Радосављевић, представила је  целовиту слику и резултате наших размена које су биле редовне у периоду од 2014. до 2019. године. Након тога је одржано краће предавање о пољској авијацији. Говорили су Зоран Башић у име Секције историје ваздухопловства XIII београдске гимназије и матурант Андреј Ковачић 4/5 – о пољским пилотима који су учествовали у Бици за Бринтанију, као и типовима пољских авиона који су коришћени после Првог и у Другом светском рату. Истовремено је било изложено 11 макета ових борбених летилица. Осим делегације Амбасаде, ово предавање су имали прилике да чују, а изложбу авиона да виде и ученици треће године (3/1 и 3/2). У кратком говору – захвалници Њ.Е. господина Рафала Перла сазнали да Амбасада Пољске ове године на више начина обележава 70 година од смрти и 140 година од рођења др Лудвика Хиршфелда. С обзиром на то да смо у оквиру размена имали упознавање ученика две школе о значају и делу овог великана кроз пројекат „Хиршфилдизација”, придружићемо се овим јубилејима. Цео сусрет је протекао у срдачној атмосфери, са обостраном добром вољом за даљу сарадњу. Уверења смо да је ово најважнији догађај у нашој школи у овој школској, можда чак и календарској години, који тешко да ће моћи да буде надмашен у скорије време. И, ред је рећи, врло се поносимо тиме!

Проф. Биљана Радосављевић

(координаторка досадашњих пољских размена)