Ученичка размена са Пољацима – Београд 2018.

За добар утисак приликом прве посете једном новом граду можда је чак први услов леп, топао, сунчан дан, а онда и широк осмех домаћина. За ово друго били смо одавно спремни ишчекујући драге госте, али за новембарске услове у септембру – нико није био спреман! Тако је наша овогодишња београдска размена започела бригом о топлој јакни, сувим чарапицама и врелом чају. Срећом, септембарска „дубока јесен” трајала је свега два дана, а радост због сусрета, жеља да се свуд стигне, све покаже и све види – била је непрестана! Лепом утиску о посети школи, нашем граду и земљи сигурно је допринело и то што смо били гости међународне конференције „Југословенско – пољски односи у ХХ веку”. Том приликом представили смо своју ученичку размену пољском амбасадору, заменику министра науке,  деканима пољским и нашим, бројним учесницима. А онда, приликом посете Белом двору – умало да нисмо имали изненадну колективну аудијенцију код Њеног Краљевског Височанства! Имали смо излет до немањићке задужбине манастира под заштитом  УНЕСКА, Студенице, а доспели смо се и до Маглича. Са својим гостима смо били још и у крипти Храма Св.Саве, на Калемегдану, бродили Дунавом до Земуна. Надметали смо се међусобно у квадратлону (стони тенис, трка у џаковима, спортско пењање и бацање „камена с рамена“): било је бучно, динамично и забавно! Ишли смо на сајам – биологије! Географија нам је дала прва сазнања о Дунаву и Лепенском виру; психологија открила тајне опажања, илузије и халуцинације;  хемија помогла да призовемо духа из боце! Слушали смо кустосе Народног и Етнографског музеја, као и музеја„Николе Тесле”. Не може се против осећања поноса када нас у Белом двору дочека Јана Вујиновић, а у Народном  – Доротеа Ловчевић – па истакну да су бивши ђаци наше гимназије! Тако је протекла наша четврта недеља септембра, и ове године у знаку посете из Вроцлава, из Четврте гимназије „Стефан Жеромски”. Шта би са хладноћом са почетка текста?! Устукнула пред топлином пријатељских загрљаја!

Биљана Радосављевић,

проф. српског језика и књижевности

и организатор овогодишње размене